80 jaar SV Smerdiek deel 16

In het kader van het tachtig jarig jubileum opnieuw een terugblik op de historie van de club. In deel 16 gaat het over Smerdiek 1 en de nacompetitie rond de eeuwwisseling.

In 2018 lukte Smerdiek 1 iets wat twintig jaar eerder steeds niet lukte: promoveren via de nacompetitie.

Tussen 1997 en 2002 nam Smerdiek 1 namelijk vijf keer deel aan de playoffs om promotie naar de voor de blauw-zwarten toen zo fel begeerde derde klasse. Maar steeds strandde men in het zicht van de haven. 

De aanloop hier naartoe startte in de zomer van 1995. Smerdiek 1 eindigde het seizoen 1994/1995 op de laatste plaats van de 1e klasse Afdeling Noord-Brabant. Hierdoor zou men degraderen naar het niveau van de jaren ’40. Door de vernieuwde competitiestructuur en het afschaffen van het afdelingsvoetbal, kwam Smerdiek 1 uiteindelijk in de vierde klasse terecht. Toen (en nog steeds) het laagste niveau. 

Die zomer onderging de selectie ook een verjongingskuur. Een aantal routiniers deden een stap terug, zoals Jan de Viet Gzn. en Addy Stoutjesdijk Hzn. Doelman Alex Hogendoorn verkaste naar Tholense Boys en Corné Stoutjesdijk maakte de overstap naar Rillandia.

Voor de nieuwe trainer Jan Verreijen, de opvolger van Kees Machielse, lag de taak om te bouwen aan een vernieuwd elftal. Vanuit de jeugd werd de selectie aangevuld met jonge talenten, zoals Johnny Potappel, Eric van Haaften, Corné van Haaften en Herbert Vermaas.

Het eerste seizoen onder Verreijen verliep nog moeizaam, met opnieuw de rode lantaarn. Maar vanaf het seizoen 1996/1997 ging Smerdiek meedoen om te prijzen.

1996/1997
Smerdiek eindigde op plek vier, achter kampioen Brouwershaven, Klundert en DSE.

In de nacompetitie verloor het twee keer: 1-2 tegen Klundert en 3-2 tegen DSE.

Smerdiek 1 seizoen 1996/1997

1997/1998
Een seizoen later eindigde Smerdiek wederom op plek vier. Het elftal werd versterkt met de naar het oude nest teruggekeerde Alex v.d Reest. Maar men plaatste zich toen niet voor de nacompetitie. DFS was immers onder Smerdiek geëindigd, maar deze ploeg had wel een periodetitel gewonnen.

1998/1999
In 1999 was Smerdiek weer wel van de partij in de nacompetitie. Ard Beurkens was Jan Verreijen opgevolgd als hoofdtrainer. De strijd om het kampioenschap ging tussen Brouwershaven en ZPR’84, waarin Brouwershaven uiteindelijk zegevierde. Maar met een derde plek plaatste Smerdiek zich wel voor de playoffs.

Door ruime overwinningen op ZPR’84 (4-0) en Alliance (2-5) ging Smerdiek eenvoudig door naar de tweede poulefase. Maar hierin wist het geen potten te breken. Verlies was er tegen Streefkerk (1-0) en Nieuwdorp (5-1). En tegen SPS werd er met 1-1 gelijkgespeeld, o.a. omdat Gert-Jan van Ham een strafschop miste.

Smerdiek 1 seizoen 1998/1999.

1999/2000
Smerdiek deed deze jaargang lange tijd mee om de titel, maar FSV trok uiteindelijk aan het langste eind. Aanvaller Pierre Withagen was overgekomen van HVV’24 en bleek een absolute meerwaarde.

Helaas kon men via de nacompetitie wederom de promotiedroom niet verwezenlijken. Smerdiek eindigde op de tweede plaats in de poule, na 3-1 verlies tegen ZPR’84 en een 2-1 overwinning op Krabbendijke. Voor Ard Beurkens was dit mede de aanleiding om te stoppen als trainer.

Smerdiek 1 seizoen 1999/2000.

2000/2001
Jan Verreijen keerde voor één seizoen terug als hoofdtrainer. Desalniettemin liep Smerdiek opnieuw op het nippertje het kampioenschap mis. Nu ging ZSC’62 ermee aan de haal. Smerdiek eindigde op de tweede plek en moest dus weer de nacompetitie in.

Smerdiek kwam opnieuw niet verder dan de poulefase. De eerste wedstrijd werd ruim (2-6) gewonnen van Brouwershaven, maar tegen SKNWK werd er verloren (1-0).

Smerdiek 1 seizoen 2000/2001.

2001/2002
In 2002 nam Smerdiek voorlopig voor de laatste keer deel aan de nacompetitie. Onder leiding van Pim Potappel eindigde Smerdiek op de derde plaats in de ranking, achter kampioen Duiveland en Brouwershaven.

In de nacompetitie kwam Smerdiek heel ver. In de eerste poulefase eindigde men bovenaan, voor Brouwershaven en WIK’57. In de tweede poulefase was Smerdiek heel dichtbij. Maar uit op Cadzand ging men de bietenbrug op: 5-2 verlies.

Smerdiek 1 seizoen 2001/2002.

(R. de Viet, d.d. 26/6/2021)